Nauka czytania i pisania nie rozpoczyna się od poznawania liter.
Zanim dziecko pozna litery i zacznie czytać w mózgu muszą powstać neurony odpowiedzialne za proces czytania i pisania. Pojedyncze neurony łączą się z sobą tworząc siatki neuronowe. Powstają one tylko dzięki systematycznej pracy i wdrażaniu odpowiednich ćwiczeń.
Wstawić rysunek neuronu
Jakie obszary należy ćwiczyć, aby dziecko dobrze czytało?
Aby dziecko było dobrze przygotowane do nauki czytania i pisania należy stymulować jego rozwój w wielu obszarach równocześnie.
Są to następujące obszary:
- wiczenia grafomotoryczne
- wiczenia percepcji słuchowej
- wiczenia percepcji wzrokowej
- wiczenia sprawności manualnej
- ćwiczenia koordynacji wzrokowo – ruchowej
- ćwiczenia koordynacji słuchowo – ruchowej
Co to jest percepcja wzrokowa?
Percepcja wzrokowa to zdolność rozpoznawania i różnicowania bodźców wzrokowych, znajdujących się w polu widzenia. Zdolność tę nabywa się pomiędzy 3. a 8. rokiem życia. Gdy obserwuje się zaburzenia w tym zakresie, pojawiają się różne problemy nie tylko w nauce, ale i życiu codziennym.
Co to jest percepcja słuchowa?
Percepcja słuchowa to proces rozpoznawania, różnicowania, zapamiętywania i analizowania dźwięków. Na percepcję słuchową składają się: słuch fizjologiczny, słuch fonemowy, słuch fonetyczny, analiza słuchowa, synteza słuchowa oraz pamięć słuchowa.
Co to jest koordynacja wzrokowo – ruchowa?
Koordynacja wzrokowo – ruchowa to zdolność do harmonizowania ruchów gałek ocznych z ruchami całego ciała lub którejś z jego części. W przypadku pisania ważne jest powiązanie oko-ręka.
Co to jest koordynacja słuchowo – ruchowa?
Koordynacja słuchowo – ruchowa to zdolność do harmonizowania bodźców dźwiękowych z ruchami całego ciała lub którejś z jego części.
Koordynacja ta ważna jest w przypadku pisania ze słuchu, czytania ze wskazywaniem tekstu. Jest to powiązanie ucho – ręka.
Co to jest sprawność grafomotoryczna?
Sprawność grafomotoryczna to sprawność ruchowa rąk i palców dotycząca czynności graficznych (pisanie, rysowanie).