Metoda TAVMA polega na codziennych ćwiczeniach z aplikacją w czytaniu po to, aby w mózgu wytworzyły się neurony odpowiedzialne za proces nauki. Kiedy powstaną neurony dziecko zacznie czytać płynnie i szybko.

Prawidłowo przeprowadzona nauka czytania umożliwia dzieciom efektywną edukację a przede wszystkim naukę czytania ze zrozumieniem co jest podstawą całej nauki szkolnej, powodzenia i sukcesów w szkole.

Znana polska psycholog i logopeda Profesor Cieszyńska uzasadnia rolę umiejętności czytania u najmłodszych dzieci: „Dziecko, które czyta, ma poczucie że jest dobre. A najlepszą rzeczą, która pozwala osiągać sukcesy w życiu, jest przeświadczenie: „jestem dobry”. Dlatego często powtarzam rodzicom: nauczcie swoje dziecko czytać, a reszty ono samo się nauczy. Dziecko, które ma kłopoty z czytaniem, źle ocenia samo siebie i jest źle odbierane przez otoczenie – próbuje zwracać na siebie uwagę poprzez zachowania negatywne, czasem agresywne. Dziecko, które stale słyszy, że nie umie czytać, wycofuje się z aktywności w grupie rówieśników. Jeśli jest dodatkowo negatywnie oceniane przez rodzinę, istnieje u niego ryzyko pojawienia się poważnych zmian w psychice, łącznie ze skłonnością do depresji, która może ujawnić się w późniejszym wieku.”